Iran design بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس

بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس
بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس

سهم برجسته بانوان در پیروزی انقلاب اسلامی/ زنان نقش موثری در رشد فرهنگی جامعه دارند

سردار کارگر در اولین کنفرانس علمی بین‎المللی زن و مقاومت:

...

اولین کنفرانس علمی بین‎المللی زن و مقاومت در اندیشه دانشمندان جهان، امروز پنجشنبه (11 بهمن) با حضور سردار سرتیپ بسیجی «بهمن کارگر» رییس بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس، علی‎اصغر جعفری مدیرعامل موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس، مریم مجتهدزاده رییس سازمان نشر آثار و ارزش‌های مشارکت زنان در دفاع مقدس، حجت‎الاسلام مرادی دولت‎آبادی، معاون فرهنگی جامعه‎المصطفی، مینو اصلانی رییس بسیج جامعه زنان و پژوهشگران 80 کشور در موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس برگزار شد.

سردار سرتیپ بسیجی بهمن کارگر در این کنفرانس علمی در توصیف زنان مسلمان اظهار داشت: زن مظهر تحقق آرمان‎های بشر، پرورش‎دهنده‌ی زنان و مردان بزرگ است. بشر از دامن زن به عروج روحانی می‎رسد. زنان و مردان بزرگ در دامن زن پرورش یافته‌اند.

وی افزود: نقش و ارزش زن در جامعه تا حدی است كه به فرموده امام خمينی (ره) از دامان زن، مرد به معراج می رود. زن یكتا موجودی است كه می تواند از دامن خود، افرادی به جامعه تحویل دهد كه از بركاتشان یک جامعه، بلكه جامعه‌ها به استقامت و ارزش‌های والای انسانی كشيده شوند.

سردار کارگر تصریح کرد: نقش زن در جامعه نقش برجسته‌ای است؛ چراكه زنان، علاوه بر اینكه یک قشر فعال در همه ابعاد هستند، مربی و پرورش دهنده سایر انسانها نيز هستند، یعنی زنانی با عنوان مادر هستند كه می‌توانند افرادی چون امام خمينی (ره)، رهبر معظم انقلاب، شهيد مطهری، سيد حسن نصرالله، عماد مغنيه، احمد شاه مسعود و امثالهم را پرورش دهند كه سرنوشت تاریخ ملت‌ها به دست آنها تغيير می‌كند و اینگونه مادران به واقع مصداق حدیث شریف منقول از حضرت رسول اكرم (ص) هستند كه «بهشت زیر پای مادران است.»

وی عنوان کرد: تاریخ صدر اسلام آكنده از مشاركت زنان در عرصه های مختلف سياسی و اجتماعی است. در جامعه اسلامی نيز زنان از جایگاه ویژه‎ای برخوردار هستند. زنان همواره با حفظ شأن و منزلت یک زن مسلمان در بسياری از عرصه های علمی و اجتماعی نقش مؤثر، سازنده و پویا داشته‌اند. خصوصاً بعد از پيروزی انقلاب شكوهمند اسلامی و با تفكرات حضرت امام خمينی(ره) و رهبر معظم انقلاب در مورد زنان، تحول بنيادینی در حضور اجتماعی، علمی و فرهنگی آنان در جامعه صورت گرفت.

رئیس بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‎های دفاع مقدس افزود: زنان در راه علمی و اجتماعی خود قدم در مسير جدیدی نهاده و در رشد فرهنگی جامعه نقش مؤثری ایفا كردند. اعتلای جایگاه زنان در جامعه اسلامی، از دغدغه‎های رهبری اسلام و حضرت امام خامنه‎ای (مدظله العالی) است به نحوی كه در برهه‌های گوناگون به تاثيرگذاری زنان در نهضت اسلامی و نقش سازنده زنان در پيشرفت كشور اذعان می‌کنند.

سردار کارگر با بیان اینکه از نظر امام راحل، زنان در پيروزی انقلاب سهمی برجسته و در بعضی موارد سهمی بيش از مردان داشتند، گفت: باید بر این نكته اذعان داشت كه حضور تاریخی زنان متعهد در عرصه‌های گوناگون حيات اجتماعی، پایه‌گذار بسياری از حركتهای بدیع و انسان‌ساز بوده است و بر همين اساس دین مبارک اسلام نيز در اعطای بسياری از مسئوليت‌های فردی و اجتماعی به زنان، به نقش محوری و معمارگونه آنان توجه بسياری دارد.

سردار کارگر بیان داشت: تاریخ اشكال شگرفی از حضور زنان بصير و حماسه‌ساز را در همه عرصه‌ها به یادگار نگاه داشته است و بسياری از نهضت‎های اجتماعی مدیون حضور و اثرگذاری زنان جریان ساز و الهام‎بخشی است؛ كه زمينه هدایت یافتگی اجتماعی را فراهم می آورند.

وی افزود: بسياری از حركتهای اجتماعی در زمان ظهور و آغاز حيات اسلام و عصر رسول الله (ص) و حتی در زمان پيامبران قبل از ایشان  آغاز شده و همچنين نهضت‎های بزرگ و تأثيرگذاری همچون نهضت عاشورا، گواه شایسته‎ای برای این حضور است و در عصر ما نيز حضور زنان در جریان نهضت تنباكو و مبارزه با استعمار و همچنين انقلاب اسلامی ایران، روح حقایق انسجام‎بخشی را به حيات اجتماعی دميده است. در این ميان حضور زنان در بسياری از عرصه‌های حيات اجتماعی همواره با انگاره‌های چند وجهی روبه‌رو شده است و‌ بسياری از جریانهای اجتماعی و سياسی را واداشته تا به روشمند ساختن این حضور با لحاظ شكل و منویات مورد نظر خود بپردازند.

سردار کارگر  اظهار داشت: در واقع گسترش مناسبات در جهان معاصر حوزه بصيرت‌افزایی و آگاهی‌طلبی را وسعت بخشيده است و زنان با توجه به نقش سازنده و تربيتی خویش سهم عمده‌ای را از این خيزش علمی طلب كرده‌اند. بسياری از نهضت‌های نرم‌افزاری معاصر، مرهون تلاش و همت زنانی بوده است كه جایگاه و شأن بصيرت را به درستی شناختند و از آن در خانواده و اجتماع انسانی به نيكی استفاده کردند.

ادامه دارد.....

اشتراک گذاری

اخبار مرتبط